Wybrzeże Epiru w Grecji

Grecja kontynentalna

Grecję kontynentalną można podzielić na trzy regiony Grecję Północną, Środkową i Południową. Każdy z nich jest świetnym pomysłem na wakacyjny wyjazd. Co warto o nich wiedzieć przed urlopem?

Greckie regiony na wakacje

Miasto Saloniki
Saloniki

Grecja Północna to Macedonia z drugim co do wielkości miastem tego kraju czyli Salonikami i Tracja, która leży na wschód od Macedonii i graniczy z Turcją, co wyrazie wpływa na ten region, co szczególnie widać choćby w sferze wiary, większość tutejszych mieszkańców jest wyznania muzułmańskiego. Macedonia to ojczyzna Aleksandra Wielkiego i kolebka imperium hellenistycznego, czego ślady widać tu na każdym kroku. Turyści przyjemnie spędzają tutaj czas nie tylko w przepięknych Salonikach, kogą odpoczywać na plażach Półwyspu Chalcydyckiego, ale tez zwiedzać Park Narodowy i niezliczone miasteczka, które wciąż opowiadają starożytną historię tego regionu.

Niezwykłą atrakcją turystyczną jest Athos, gdzie znajduje się około 20 klasztorów, do których wstęp mają tylko mężczyźni, pozostali turyści mogą podziwiać klasztory z łodzi pływając wzdłuż wybrzeża. Regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie jest Riwiera Olimpijska, pełno tu piaszczystych plaż, znakomitych hoteli, pensjonatów. Jest też idealny punt do wypraw na wycieczki do Aten, Delf czy na sam masyw Olimpu. Najbardziej znanym miastem regionu jest Paralia, która słynie z plaż, barów, restauracji i centrów rozrywki, natomiast u podnóża Olimpu leży miasteczko Leptokaria, które doskonale się nadaje na wypoczynek dla rodzin z dziećmi.

Grecja Środkowa obejmuje centrum kraju, Epir, Tesalię i Attykę, Epir to teren górzysty, natomiast Tesalia to obszar nizinny, ale to właśnie tutaj znajdują się kilkusetmetrowe skały, na których wierzchołkach są Meteory, czyli bizantyjskie klasztory. Jest to też region niezbyt popularny wśród turystów, co może być jego zaletą jeśli poszukujemy spokoju i ciszy. Warto wybrać się do stolicy rejonu czyli Janiny, która jest niezwykłym połączeniem architektury tureckiej i greckiej. Zwolennicy odpoczywania wśród przyrody przyjemnie spędzą czas na półwyspie Pilion, gdzie można się zrelaksować w otoczeniu górskim. Warto też wybrać się w góry Pindos, gdzie miłośnicy wycieczek górskich spędzą mile czas.

Grecja Południowa to z kolei Półwysep Peloponeski połączony z lądem Przesmykiem Korynckim. To właśnie na Peloponezie znajduje się kolebka cywilizacji greckiej, to tutaj 4000 lat temu powstała kultura mykeńska. Sam półwysep to nie tylko niezapomniane krajobrazy, ale przede wszystkim niezliczone pamiątki starożytnej Grecji. Na zachodzie mieści się sportowe i religijne centrum antycznego świata – Olimpia. W tutejszym Muzeum Archeologicznym można zobaczyć kolekcję bezcennych znalezisk historycznych. Tutaj mamy zachowaną swoista równowagę między światem antycznym a współczesnością. Na zachodnim wybrzeżu od Patras do Methoni mieszczą się najpiękniejsze plaże, infrastruktura hotelowa i gastronomiczna pozwala na obsługę wielu turystów, którzy każdego roku przyjeżdżają tu na urlop. Region ten żyje nie tylko z turystyki, bardzo dobrze rozwinięte jest też rolnictwo.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *