Wybrzeże Peloponezu

Peloponez

Peloponez to półwysep znajdujący się w Grecji kontynentalnej, który czaruje pozostałościami po starożytnych miastach i świątyniach oraz wręcz rajskimi plażami ulokowanymi na zachodzie, idealnymi na wymarzony odpoczynek. Na południu zaś zachwycają błękitne laguny, a na wschodzi urocze zatoczki, które ulokowane są u podnóży gór.

Zabytki w Peloponezie
Zabytki Peloponezu

Region Peloponez dzieli się na pięć nomosów, z których każdy posiada ciekawe miejsca i interesującą historię. Należą do nich: Argolida, Arkadia, Koryntia, Lakonia oraz Mesenia. Mieszka tu ponad milion osób, a liczna osobliwości, które można tutaj spotkać jest niezwykła. Główne miasta regionu to Patras, Korynt, Pirgos, Tripolis, Nauplion oraz Sparta.

Popularne zabytki Peloponezu

Peloponez czaruje Olimpią – religijnym i sportowym centrum świata antycznego, bizantyjskimi kościołami – Geraki oraz Mistry, potężnymi fortyfikacjami, zamkiem Chlemoutsi, mrocznymi miastami czy też nowoczesnymi miejscowościami wypoczynkowymi.

Ponadto warto odwiedzić Argos, jedno z najstarszych miast, które tworzyło cywilizację starożytnej Grecji, świątynię Apollina w Koryncie (i inne atrakcje tego niezwykłego miasta), Mistrę – jedno z najpiękniejszych miast epoki bizantyjskiej oraz koniecznie Mykeny. To oczywiście dopiero początek atrakcji, bowiem Peloponez zachwyca nie tylko ich fascynującą historią czy pięknem, ale także ich ilością.

Miłośnicy plażowania zaś na pewno zachwycą się zachodnią częścią regionu, gdzie czekają takie perełki jak niesamowita Voidokilia – plaża uważana za najpiękniejszą w całym Peloponezie, Karathona czy plaże w Kotronas oraz Skoutari. Warto odwiedzić również takie miejscowości wypoczynkowe jak Mathoni, Lakopetra, Kalamata czy Skafidia, bowiem tu także znajduje się wiele miejsc wręcz idealnych do leniuchowania.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *