chalkidiki

Chalkidiki – wakacyjny półwysep

Jeśli komuś marzą się wakacje na przepięknym półwyspie europejskim, to powinny zainteresować go greckie Karaiby w postaci Chalkidiki. Można liczyć na bogactwo historyczne, malowniczo plaże, świetne warunki do biernego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Nie brakuje cichych zakątków i miejsc pozwalających na intensywne imprezowanie. Półwysep Chalkidiki jest bardzo zróżnicowany pod kątem turystycznym.

Co warto zobaczyć na półwyspie Chalkidiki?

Bardzo ciekawym miejscem jest Góra Athos ze względu na jej niedostępność i tajemniczość. Masyw zamieszkują mnisi prawosławni. Tworzą oni autonomiczną republikę teokratyczną, do której nie mają wstępu turyści. Święta Góra znajduje się na liście UNESCO. Zachowała swoją dziewiczą przyrodę.

Jeśli ktoś szuka świetnej bazy wypadowej, to warto zdecydować się na Saloniki. Można liczyć na mnogość ciekawych zabytków. Atrakcjami są między innymi rzymskie forum w postaci łuku Galeriusza, bazar grecki, rotunda. Piękne widoki czekają na turystów w olimpiadzie, czyli kurorcie znanym z pięknych plaż, malowniczych zatok. Na uwagę zasługuje stanowisko archeologiczne Stagira, czyli miejsce narodzin Arystotelesa. Nie można zapomnieć także o antycznym mieście Olintos ze świetnie zachowanym układem ulic i zabudowań.

Godne polecenia miejsca na półwyspie Chalkidiki, czyli dokąd warto się udać?

Atrakcją półwyspu Chalkidiki jest jaskinia Petralona. Jej wnętrze można zwiedzać na łodzi turystycznej. Ogromne wrażenie robi fragment najstarszego w Europie hominida. Warto odwiedzić okolice Sani ze względu na piaszczyste plaże. W wiosce znajdują się wykopaliska archeologiczne i rezerwat podmokłych pól solnych. Atrakcją jest także macedoński grobowiec, który obecnie pełni funkcję Muzeum Ikon. Chalkidiki słynie z lasów piniowych. Żywica z drzew służy do produkowania miodu i lokalnego trunku w postaci wina Retsina. Na Półwyspie znajduje się ponad 70 plaż. W większości są one piaszczysto-żwirowe, dzięki czemu idealnie nadają się do uprawiania rozmaitych sportów wodnych.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.