Plaża pełna słońca

Pogoda w Grecji

Grecja to państwo położone w basenie Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się ono bardzo rozbudowaną linią brzegową, tworzącą mnóstwo malowniczych wysp i zatok. Dzięki położeniu na obszarze półwyspu Bałkańskiego, Grecja może poszczycić się bardzo wilgotnym i łagodnym klimatem.

Słoneczny klimat Grecji
Słoneczne wybrzeże Grecji

Grecja charakteryzuje się stosunkowo dużą rozpiętością równoleżnikową, wynoszącą aż 6 stopni. To właśnie dzięki temu zachodnia Grecja doświadcza zimą stosunkowo intensywnych opadów śniegu, podczas gdy mieszkańcy wschodniej części kraju mogą cieszyć się relatywnie wysokimi temperaturami. Pomimo dość łagodnego klimatu, obszar Aten należy do jednych z najbardziej zróżnicowanych klimatycznie obszarów państwa greckiego. Zimą bardzo często pada tutaj intensywny deszcz a nawet… śnieg. Z kolei lato w stolicy Grecji jest bardzo upalne.

W północnej części Grecji mocno zarysowuje się wpływ klimatu podzwrotnikowego. Oznacza to, że obszar ten jest nieco chłodniejszy, niż reszta kraju. Przykładowo średnia temperatura w styczniu to około 5 – 7 stopni Celsjusza a w lipcu 25 – 27 stopni. Oznacza to, że na tym obszarze średnia, roczna temperatura to zaledwie 16 stopni. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na obszarze Grecji środkowej i południowej. Średnie, zimowe temperatury oscylują tu na poziomie 8 – 10 stopni, podczas gdy latem wzrastają do nawet 29 stopni. Dane te przekładają się na średnią, roczną temperaturę w okolicach 19 stopni Celsjusza.

Kiedy wyjechać na wczasy do Grecji?

Jeśli planujemy wyjazd do Grecji, najlepszym terminem będzie późna wiosna, lub wczesna jesień. Wyjazdy w lecie bywają męczące, ze względu na bardzo wysokie temperatury. Przykładowo latem 1977 roku, właśnie w Atenach odnotowano dotychczasowy rekord ciepła (+48 stopni w cieniu). Tutejszy klimat, to statystycznie 250 pięknych dni w przeciągu roku!

Podsumowując, Grecja to idealne miejsce na spędzenie wakacji. Zwłaszcza, że pogoda w Grecji lubi rozpieszczać rodzimych i zagranicznych turystów.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *