ateny

Ateny – najciekawsze zabytki

W przypadku Aten można liczyć na mnogość atrakcji turystycznych. Jest wiele zabytków i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Liczne punkty widokowe sprawiają, że podróżowanie po Atenach stanowi czystą przyjemność. Już samo podziwianie panoramy miasta jest czymś wyjątkowym. Nie brakuje antycznych zabytków, muzeów obfitujących w starożytne zbiory. Warto również spróbować lokalnych przysmaków.

Co warto zobaczyć w Atenach?

Na zwiedzanie Aten warto przeznaczyć kilka dni, aby móc zobaczyć najciekawsze zabytki. Zalicza się do nich oczywiście Akropol, symbol całej Grecji. Jest to największy i najwyższy zabytek, który pomimo upływu czasu nadal robi duże wrażenie. Majestatyczna zabudowa znajduje się na wzgórzu, stanowi pamiątkę po dawnych cywilizacjach. Kompleks świątyń znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Starożytna Agora to kolejny zabytek w Atenach. Pełnił funkcję rynku, mieściły się na nim biblioteki i świątynie. To właśnie na ateńskiej Agorze tętniło życie społeczne. Mieszkańcy mieli do dyspozycji szereg budynków użytku publicznego. Agora była idealnym miejscem na modlitwę, spotkania towarzyskie, zakupy. Na jej terenie odbywały się także przedstawienia teatralne, obrady ówczesnego parlamentu.

Ateny kojarzone są również ze świątynią Zeusa olimpijskiego. Uznaje się ją za największą budowlę sakralną w całej Grecji. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ale jej wybudowanie zajęło kilkaset lat. Niestety obecnie nie pozostało po niej zbyt wiele, a przyczynili się do tego sami mieszkańcy. Już w średniowieczu rozebrano dużą część świątyni, a pozyskany z niej marmur posłużył do wybudowania domów.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.