Grecka kraina Tesalii

Tesalia

Najstarszy człowiek na świecie miał 149 lat. Czy to dużo? Okres ten wydaje się być zaledwie drgnieniem wskazówki zegara w porównaniu do Tesalii, krainy w Grecji, która była świadkiem tego, jak żyli ludzie 6 tys. lat przed narodzinami Chrystusa.

Informacje podstawowe

Tesalia jest regionem położonym mniej więcej pośrodku Grecji. Jej wschodnią część oblewają wody Morza Egejskiego, a pozostałe granice Tesalii tworzą pasma górskie. To właśnie w tym regionie znajduje się mityczna góra bogów – Olimp (2918 m n.p.m.).

Chociaż ten grecki region znajduje się w strefie, gdzie panuje klimat śródziemnomorski, to nie we wszystkich miejscach w Tesalii panuje taka sama pogoda. W największym mieście, Larisie, w lipcu termometr może wskazywać 32 stopnie Celsjusza, a już w bardziej górzystych partiach regionu może to być o 10 stopni mniej.

Miejscowości i atrakcje turystyczne Tesalii

Tesalia oferuje turystom wiele atrakcji, które sprawiają, że wczasy w Grecji właśnie w tym regionie będą zróżnicowane. Przykładowo, zatrzymując się we wsi Athamania można spróbować trekkingu po okolicznych pasmach górskich, gdzie na zdobycie czeka Kakarditsa (2429 m n.p.m.). W nadmorskiej miejscowości Volos można sprawdzić swoje umiejętności w nurkowaniu. Wreszcie sama stolica regionu, Larisa, jest skarbem dla pasjonatów archeologii i historii. W mieście można zobaczyć teatr liczący ponad 2300 lat oraz wiele ruin po starożytnych budowlach.

Czy wiesz, że…?

– w mitologii greckiej Tesalia była opisywana jako kraina, którą zamieszkują centaury – fantastyczne stworzenia będące pół-ludźmi, pół-końmi,
– na archipelagu Sporady we wschodniej części Tesalii znajduje się największy w Europie morski park narodowy, obejmujący powierzchnię ponad 2200 km kwadratowych.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *