Akropol w Atenach

Popularne zabytki Grecji

Grecja to świetne miejsce nie tylko na wypoczynek na słonecznych plażach, ale przede wszystkim na zwiedzanie i poznawanie starożytnych miejsc, a także ważnej dla tego kraju historii. Co warto zobaczyć w czasie pobytu w Grecji?

Grecki Akropol
Akropol w Atenach

Trzeba zacząć od Aten stolicy kraju. Historia tego miasta sięga do 3000 lat p.n.e. a okres niezwykłego rozkwitu tego miasta przypada na VI-V w. p.n.e. Dziś Ateny to żywy pomnik historii, jeszcze do XIX w. była to niewielka osada skupiona wokół Akropolu, ale z czasem zaczęła się rozrastać. Najważniejszy zabytek Aten to oczywiście Akropol, od lat to cel wszystkich wycieczek. Początkowo znajdowała się tutaj siedziba władców, od VIII w. p.n.e. to miejsce poświęcone bogom. W VI w. p.n.e. zbudowano tu świątynię Artemidy, w 450 r. p.n.e. wzniesiono tu Parteon. Dzięki władcom Aten, między innymi Peryklesowi Akropol był wciąż rozbudowywany a wiele budowli przetrwało do dziś.

W pobliżu znajduje się Areopag, czyli miejsc sądu ateńskiego, Keramejkos – starożytny cmentarz, pomnik Lizykratesa, Wieża Wiatrów z I w. p.n.e., Łuk Hadriana z II w n.e., świątynia Zeusa, teatr Dionizosa i Biblioteka Hadriana. W pobliżu Akropolu znajduje się też Agora – starożytny plac, który stanowił centrum życia handlowego i społecznego miasta. Oprócz starożytnych budowli wiele jest tu kościołów np. Agia Dinami z XII w, Agios Eleftherios, XI-wieczny Kapnikarea, Klasztor Kessariani z XI w., oraz Mitropolis – wielką katedrę prawosławną z XIX w.

Świątynia Apolla w Delfach
Ruiny Świątyni Apolla

Warto też wybrać się do Portu w Pireusie a także zobaczyć Stadion Olimpijski. Obecny obiekt jest wybudowany w miejscu starożytnego stadionu, to tutaj co cztery lata odbywały się uroczystości związane z głównym świętem miasta – Panatenejami. Trzeba pamiętać, że to właśnie tutaj miało miejsce otwarcie pierwszych igrzysk olimpijskich świata nowożytnego w 1896 r.

Delfy to starożytne miasto leżące u podnóża Parnasu a znane jest ze znajdującej się tutaj wyroczni. Na trójnogu zasiada Pytia, do której przybywali z darami mieszkańcy nie tylko z Grecji, ale i z okolicznych państw. Jej wróżby nigdy nie były jednoznaczne, zawsze można je było zinterpretować na wiele sposobów. Delfy to przede wszystkim miejsce kultu Apollina, tutaj mieściła się jego świątynia, której ruiny można dziś oglądać.

Meteory w Grecji
Greckie Meteory

Meteory to leżący w centralnej Grecji na równinie tesalijskiej masyw skał z piaskowca, na którego szczycie leży kompleks klasztorny. Zbudowano tu 24 monastyry, każdy na osobnej skale, zamieszkanych obecnie jest tylko 6 budynków a są to Wielki Meteor, Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Klasztor Świętego Stefana, Klasztor Świętej Trójcy, Klasztor Świętej Barbary, oraz Klasztor Warłama. Jeszcze do niedawna dostać się można było do tych klasztorów tylko po linach, teraz do niektórych zbudowane są pomosty i schody. Jest to niezwykłe miejsce i często pojawia się również w filmach.

Mykeny leżą w północno-wschodnim Peloponezie, a historia tego miasta sięga II tysiąclecia p.n.e., kiedy to było one ośrodkiem kultury mykeńskiej. Mitycznym władcą Myken był Agamemnon, którego grób można zobaczyć na terenie należącej do miasta nekropolii. Wykopaliska prowadzone tutaj przez Heinricha Schliemanna w XIX w. są źródłem wiedzy o tamtych czasach. Można tu zobaczyć wiele pozostałości po dawnej kulturze, budynkach – są to ruiny akropolu, domów i murów cyklopowych, które otaczały miasto. Są tutaj też ruiny późniejszych budowli, bo pochodzących z VII w. p.n.e.

Termopile to miejsce największej bitwy starożytności. Jest to wąwóz lezący w pobliżu miejscowości Lamia u wybrzeży Morza Egejskiego. W 480 r. p.n.e. podczas Drugiej Wojny Perskiej to właśnie tutaj miała miejsce bitwa, która zapisała się na kartach historii. Grecy pod dowództwem Leonidasa króla Sparty zostali rozgromieni przez Persów z królem Kserksesem na czele. Spartan, którzy polegli w walce pochowano na polu bitwy, a na kurhanie znajdującym się w tym miejscu umieszczono tablicę ze słynnym zdaniem: „Przechodniu, powiedz Sparcie, że tu leżymy jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny” a przy drodze przecinającej wąwóz stoi pomnik Leonidasa.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *