Wykorzystujemy pliki Cookies. Możesz nimi zarządzać w ustawieniach swojej przeglądarki stron WWW. Wyrażasz na to zgodę?

Ciekawostki historyczne Grecji

Grecja to kraj pełen obyczajów, zwyczajów i niezwykłych historii. Oprócz znanych opowieści, bogów, herosów czy pięknych miejsc często można się natknąć na interesujące ciekawostki, które rzucają zupełnie nowe światło na ten intrygujący kraj. Zwłaszcza decydując się na odwiedzenie tej części świata, warto wpierw poznać ją bliżej.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że to Ateńczycy jako pierwsi na całym świecie stworzyli demokrację. Z tego są znani, a poza tym język grecki w świecie starożytnym był uważany za język nauki. Także teatr, a właściwie sztuki teatralne – komedia i dramat pochodzą z dawnej Grecji. Komedie były opowieściami o przygodach ludzi, a tragedie stanowiły niezwykle wzniosłe historie o herosach, bóstwach i królach. Poza tym te ostatnie pierwotnie były uroczystościami na cześć Dionizosa, boga wina.

Oprócz tego Grecy byli przesądni – wierzyli na przykład w to, że dusze zmarłych znajdują się w ziarnach fasoli. Co nieco zabawne – starożytni Ateńczycy przycinanie bród uznawali za sztukę i porównywali się ze sobą, kto ma lepszy zarost. Balwierz – czyli osoba przycinająca brodę była niezwykle szanowana w ówczesnym społeczeństwie i pełniła tam ważną rolę. Także jo-jo było zabawką stworzoną przez Greków, która do dzisiaj ma niezwykłe powodzenie. Powstała ona około 500 lat p.n.e.

Najstarsza cywilizacja Europy

 

Zarówno grecka cywilizacja, jak i język uznawane są za najstarsze w całej Europie. To właśnie w Grecji miały miejsce pierwsze igrzyska olimpijskie (776 r. p.n.e), na których można było oglądać zapasy, biegi, rzut dyskiem, oszczepem, wyścigi rydwanów czy walki na pięści. Co ciekawe młodzież w starożytnej Grecji oznaczała osoby do 30 roku życia.

Grecja to niezwykle ciekawy kraj, który może pochwalić się ogromnie barwną historią. To z tej części świata wywodzi się zwyczaj podnoszenia toastów, a popularny ser feta jedzono tu już w starożytności. To jednak dopiero początek, bo w kraju tym czeka znacznie więcej. Są też liczne zabytki, miasta wpisujące się mocno w historię świata i wydarzenia, które zna niemal każdy. Poza tym Grecja czaruje pięknem, słońcem i kuchnią. To raj dla ciekawskich, w równej mierze, co dla smakoszy czy miłośników boskich krajobrazów.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME