Wykorzystujemy pliki Cookies. Możesz nimi zarządzać w ustawieniach swojej przeglądarki stron WWW. Wyrażasz na to zgodę?

Greckie trunki

Grecja to kraj pełen słońca, niesamowicie smacznej kuchni i pomarańczy rosnących na drzewach. To także wyjątkowo wyborne trunki, które podawane są do wielu dań. Nie sposób ich nie spróbować będąc w jednym z tutejszych lokali, zwłaszcza gdy kelner poleci dopasowany napój do danej potrawy.

Jakich greckich trunków koniecznie trzeba spróbować?

Alkohole w Grecji

Jednym z ciekawszych napojów alkoholowych jest niewątpliwie tsipouro. Powstaje ono z tego, co pozostaje przy produkcji wina, czyli ze skórek, pestek, a także z soku z winogron. Tsipouro znane jest od XIV wieku, kiedy to na Górze Athos mnisi po raz pierwszy zaczęli je dystylować. Dziś produkowany jest już przede wszystkim na Krecie i od Salonik po Macedonię (jeśli chodzi o Grecję kontynentalną).

Warto także spróbować greckiego wina. Jego tradycja bowiem obejmuje już ponad sześć tysięcy lat. Dawniej produkowano je w małych prywatnych winiarniach, dziś nadal interesujące w smaku nie ma już jednak tej samej renomy co kiedyś. A szkoda, bowiem takie wino jak chociażby to produkowane z peloponeskich winogron agiorgitiko potrafi zaintrygować.

Pyszne są także wina z winorośli limnio oraz białe z winogron z gatunku debina. Zapach sosny zaś ma trudnek o złotawym odcieniu - retsina. Ten ostatni jest słodszy i mocniejszy aniżeli standardowe wina, a poszczególne wyroby mogą od siebie bardzo się różnić. Prócz win Grecja to także piwa. Warto spróbować marki Mythos, czy też Vergina oraz Voreia India Pale Ale. Będąc na Santorini zaś na odwiedzających czeka lokalny browar o nazwie Donkey, a w Atenach - Beer Time.

Jak widać oprócz najbardziej znanego greckiego trunku - wódki anyżowej, czyli Ouzo, kraj ten oferuje znacznie więcej. Dobre jedzenie w Grecji bowiem dopełnia właśnie dobry alkohol. Celebracja jest w tym kraju bardzo istotnym elementem kulturowym i rzeczywiście można spędzić na niej długie godziny, szczególnie gdy ma się obok dobre towarzystwo. Wtedy czas mija szybko, a pyszne potrawy i trunki wspierają w cieszeniu się z bycia razem.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME